Siechnice
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich
Adres
Kolejowa 7a, 55-010 Żerniki Wrocławskie
Telefon
713113399
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Aleksandra Tomasiczek
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich
Opis

Nasza szkoła jest idealnym miejscem dla każdego dziecka. Pracują w niej kompetentni nauczyciele, którzy stwarzają uczniom możliwość rozwijania swoich talentów i umiejętności.

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi objęte są specjalistyczną pomocą pedagoga, psychologa i logopedy.

Współpracując z rodzicami wychowujemy, kształcimy indywidualne talenty i zainteresowania każdego ucznia. Pracujemy tak, aby młody człowiek osiągając sukces, stawał się przede wszystkim dobrym i szczęśliwym człowiekiem – kierując się hasłem przewodnim naszej szkoły:

„PIĘKNIE ŻYĆ, ZNACZY KOCHAĆ ŚWIAT”.


Obwód szkoły obejmuje:

1) Żerniki Wrocławskie,
2) Iwiny,

3) Biestrzyków,

4) Smardzów Wrocławski,

5) Radomierzyce.


Poniżej znajduje się wykaz ulic zlokalizowanych  w pobliżu granic obrębów Iwiny i Radomierzyce z miastem Wrocław oraz obręb Biestrzyków z obrębem Suchy Dwór w gminie Żórawina (należące terytorialnie do gminy Siechnice):

Iwiny                ul. Franza Petera Schuberta    numery nieparzyste: wszystkie, numery parzyste: od numeru 100 wzwyż,

                        ul. Dróżnicza                            numery nieparzyste: tylko numery 47, 51, 53,

                        ul. Jana Sebastiana Bacha     wszystkie numery,

                        ul. Chabrowa                           wszystkie numery,  

                        ul. Brochowska                        numery nieparzyste: od numeru 1 do numeru 25, numery parzyste: od numeru 2 do numeru 24,

                        ul. Graniczna                           numery parzyste:4, 6, 8,

                        ul. Buforowa                            numery nieparzyste: tylko numer 125, numery parzyste: od numeru 114 wzwyż,

Radomierzyce ul. Wspólna                             numery parzyste: wszystkie,

                        ul. Piaskowa                            wszystkie numery,

                        ul. Wrzosowa                           wszystkie numery,

                        ul. Wrocławska                        wszystkie numery,

Biestrzyków     ul. Brzozowa                            numery nieparzyste: od numeru 1 do 5,

                        ul. Kobierzycka                        numery parzyste: od numeru 2 do 6,

                        ul. Spacerowa                          numery nieparzyste: wszystkie,

                        ul. Lipowa                                wszystkie numery,

                        ul. Wrocławska                        numery nieparzyste: 1, 1A, 1E, 1F, 1G, 1H, 1K, 1L, 3, 5, 7, numery parzyste: 2, 4, 6, 8, 10. 

                        

Języki
angielski, niemiecki
Historia
Szkoła Podstawowa w Żernikach Wrocławskich rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 1946/1947, najpóźniej ze wszystkich szkół na terenie gminy. Organizowanie polskiej szkoły trwało od zakończenia działań wojennych w 1945 roku do końca 1946 roku. Uczęszczały do niej dzieci nie tylko z Sernik – taką nazwę po wojnie nosiła nasza miejscowość, ale też z Iwin, Biestrzykowa, Smardzowa, Radomierzyc. Większość dzieci pochodziła z rodzin wysiedleńców z województwa wołyńskiego i lwowskiego, którzy osiedlili się w tych miejscowościach. 
Pierwszym kierownikiem szkoły była Stefania Gliwa. Wielkie zasługi dla organizacji szkoły i życia mieszkańców wniosło małżeństwo nauczycielskie Władysław i Stefania Łuczkowscy. Władysław Łuczkowski, a potem jego żona Stefania, kierowali szkołą w latach 1946 – 1973. Byli ludźmi bardzo aktywnymi i oddanymi swojej pracy. Przy ich udziale oraz innych osadników tworzono pierwsze instytucje na terenie naszych miejscowości. To oni organizowali pierwsze kursy dla dorosłych i spółdzielnie rolnicze. Znany był szeroko zespół tańca prowadzony przez panią Stefanię Łuczkowską. Szkoła polska została zorganizowana w budynku poniemieckiej szkoły z 1912 r., który podczas wojny został bardzo zniszczony. Mimo ogromnych trudności lokalowych i kadrowych, nigdy nie zaprzestała swojej działalności. Wielką troską kolejnych kierowników i dyrektorów szkoły była poprawa warunków nauczania. Pani Adela Woźniak, która była dyrektorem szkoły w latach 1973 – 1991, dostrzegła konieczność budowy nowej szkoły i zgromadziła stosowną dokumentację. Zwiększyła też ilość sal lekcyjnych dla młodzieży oraz poprawiła stan techniczny budynku szkoły. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu pani Adeli Woźniak przyłączono szkołę do wodociągu wiejskiego oraz doprowadzono instalację gazową, co w znacznym stopniu usprawniło funkcjonowanie placówki. Pani Teresa Rotter dyrektor szkoły w latach 1991 – 1997 adoptowała salę lekcyjną na salę gimnastyczną oraz z wielkim zaangażowaniem wraz z lokalną społecznością, kontynuowała działania zmierzające do powstania nowej placówki. Dzieło to zwieńczone powstaniem nowego budynku szkolnego kontynuowała pani Anna Kozłowska, dyrektor placówki od 1997 r. do 2017 r.  Budowa szkoły trwała 10 lat i mimo licznych trudności i przeszkód została ukończona i przekazana do użytku w listopadzie 2006 r. dyrektor szkoły Pani Annie Kozłowskiej. Jej wielka praca i poświęcenie sprawiły, że dzieci znów mogły uczyć się na jedną zmianę. Od 2017 r dyrektorem szkoły jest Pani Aleksandra Tomasiczek.
Dzisiaj do naszej szkoły uczęszcza 737 uczniów, to prawie 6 razy więcej niż 2006 roku, kiedy to rozpoczynaliśmy naukę w nowym budynku. Nauka odbywa się w trzech budynkach szkolnych na 2 zmiany. Jesienią 2019 r. została oddana do użytku nowa część szkoły, w której znajdują się bogato wyposażone pracownie: matematyczna, historyczna, chemiczna, językowa, biologiczna i artystyczna. Uczniowie naszej szkoły korzystają również ze stołówki szkolnej jak również pięknej auli.  Aktualnie są dobudowywane  dwie sale lekcyjne  w ramach "małej rozbudowy szkoły". Nowe sale będą przeznaczone dla dzieci z pawilonów zlokalizowanych po zachodniej stronie budynku. Dopiero po rozebraniu pawilonów będzie  można przystąpić do realizacji „dużej rozbudowy”. A będzie ona polegała na  wybudowaniu nowego skrzydła szkoły, w którym znajdzie się m.in.: 10 sal lekcyjnych, świetlica, a także zaplecze sanitarne.
Osiągnięcia

W naszej szkole wszyscy uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich talentów i umiejętności w konkursach przedmiotowych i artystycznych oraz na zawodach sportowych. Wielokrotnie reprezentują szkołę w gminie, powiecie, a także w województwie. Na szczególną uwagę zasługują wysokie pozycje uczniów w powiatowych i wojewódzkich zawodach sportowych. Od wielu lat nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w Żernickim Dyktandzie Ortograficznym.

W naszej szkole działa „Szkolny Klub Sportowy”. Dzięki realizowanym programom i projektom uczniowie rozwijają umiejętności samokształceniowe oraz postawy prospołeczne, proekologiczne i prozdrowotne. Nasze aktualne działania to: - „Program dla szkół” – promujący wśród dzieci nawyki zdrowego odżywiania.

Prężnie działają szkolni wolontariusze, młodzi ludzie wrażliwi na problemy innych. Współpracują ze Schroniskiem dla Zwierząt we Wrocławiu, organizują imprezy charytatywne: Nakrętki, Góra grosza.

Zajęcia pozalekcyjne

    Wykaz zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2023/2024:

    • SKS - klasy 4 - 8
    • zajęcia rozwijające uzdolnienia
    • koło gitarowe
    • koło chemiczne
    • koło języka niemieckiego

    Współpracujemy ze Szkołą Muzyczną, Szkołą językową, Szkołą szachową, Szkołą rysunku, Szkołą kodowania oraz Szkołą tańca.


    W szkole organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

    Organizowane są zajęcia wspierające uczniów takie jak:

    ·        Terapia pedagogiczna

    ·        Terapia psychologiczna

    ·        Terapia logopedyczna

    ·        Zajęcia socjoterapeutyczne.

     

    Dojazd
    Dla uczniów spoza Żernik Wrocławskich dojazd do szkoły busem szkolnym lub komunikacją podmiejską.
    Sześciolatek w pierwszej klasie

    Na wniosek rodziców dzieci sześcioletnie mogą rozpocząć edukację w klasie 1. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej lub korzystanie przez dziecko z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej.

    Dodatkowe cechy

     Zajęcia komputerowe