Poznań
Liceum ogólnokształcące
II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej - 1C1 POLITECHNICZNA AI
Nazwa oddziału

 1C1 POLITECHNICZNA AI

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • informatyka
  • chemia

Przedmioty rozszerzone
  • matematyka
  • chemia
  • informatyka
Opis

Klasa Politechniczna AI rozwija umiejętności niezbędne do studiowania na kierunkach  ścisłych i technicznych. Nauka odbywa się w nowocześnie wyposażonej klasie komputerowej AI for Youth oraz doskonale wyposażonej pracowni chemicznej gwarantującej możliwość przeprowadzania skomplikowanych eksperymentów.

Klasa jest objęta patronatem firmy Intel oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM

Od pierwszej klasy uczniowie uczestniczą w: 

  • wykładach, seminariach, warsztatach naukowych organizowanych przez m.in. Wydział Chemii UAM w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM
  • konkursach przedmiotowych z matematyki, informatyki i chemii, w tym: Olimpiadzie Chemicznej,  Konkursie Naukowym E(x)plory, Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej, Alfiku Matematycznym, Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, Konkursie KOALA, Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotów matematyka i chemia oraz wielu innych,
  • wydarzeniach naukowych i akademickich: Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików i innych
  • Indywidualnym Program Nauczania z matematyki i chemii
  •  matematycznych projektach edukacyjnych
  • kole naukowym przygotowującym do Olimpiady Chemicznej

Uczniowie tej klasy mają możliwość przystąpienia do bezpłatnego egzaminu na certyfikat językowy Deutsches Sprachdiplom Stufe II, co ułatwia podjęcie studiów oraz zdobycie zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych.

Grupa DSD objęta jest patronatem Republiki Federalnej Niemiec w ramach partnerstwa szkolnego Centrali Kształcenia Obcokrajowców – Partnerschule der Zentrallstelle für das Auslandsschulwesen (ZfA).

Co wyróżnia absolwentów klasy Politechnicznej AI?

Uczniowie tej klasy rozwijają swoją sprawność rachunkową na zajęciach matematyki, informatyki i chemii do podejmowania ambitnych problemów logicznych i algorytmicznych. Gwarantuje to szansę na doskonałe przygotowanie do podjęcia studiów o charakterze ścisłym i technicznym oraz rozwoju technologii przyszłości.

Absolwenci odnajdą się z łatwością na następujących kierunkach: informatyka, teleinformatyka, sztuczna inteligencja, inżynieria chemiczna, technologia chemiczna, matematyka.

Przedmioty dodatkowe:

Klasa Politechniczna AI oferuje bogatą propozycję zajęć uzupełniających i poszerzających ofertę przedmiotów rozszerzonych: matematyki, chemii i informatyki. Kandydatom proponujemy zajęcia z Chemii doświadczalnej, IT w naukach przyrodniczych oraz zajęcia informatyczne współorganizowane z firmą Intel w ramach programu AI for Youth 2.0. Jest to międzynarodowy program umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji przeznaczony dla uczniów szkół średnich, obejmujący moduły, w których uczniowie zdobywają zarówno umiejętności technologiczne, jak i społeczne w zakresie AI, zapoznają się z możliwościami pozyskiwania, eksploracji i wizualizacji danych, a także z podstawowymi umiejętnościami niezbędnymi do budowania modeli AI i korzystania ze sztucznej inteligencji , m.in. w No-Code tools in Data Analytics, Computer Vision, Natural Language Processing.

Praktyczne podejście do przedmiotów pozwala łatwiej opanować materiał niezbędny do egzaminu maturalnego, udziału w konkursach przedmiotowych, jak również ułatwi start na studiach. Ofertę rozszerzają projekty edukacyjne z matematyki, organizowane w formie osobnych zajęć. Dla kandydatów aspirujących do uczestnictwa w olimpiadach przedmiotowych organizowane są zajęcia IPN, na których przygotowują się do konkursu w niewielkich grupach pod okiem nauczyciela.