Poznań
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia w ZS w Mosinie
Zespół szkół
Adres
ul.Topolowa 2, 62-051 Mosina
Telefon
61 813 29 22
Fax
61 813 29 22 (33)
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Paweł Zawieja
Typ placówki
Branżowa Szkoła I stopnia
Zdjęcia
  • Budynek szkoły.
  • Hol szkoły.
  • Hol szkoły.
  • Korytarz w szkole.
  • Sala lekcyjna.
  • Sala lekcyjna.
  • Strefa dla ucznia.
  • Sala gimnastyczna.
  • Wielofunkcyjne boiska sportowe.
  • Zajęcia praktyczne.
  • Zajęcia praktyczne.
  • Zajęcia praktyczne.
  • Zajęcia praktyczne.
Opis

Wzorem lat ubiegłych prowadzimy nabór uczniów – młodocianych pracowników do trzyletniej branżowej szkoły I stopnia.
Warunkiem przyjęcia do tego typu szkoły jest świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu w celu podjęcia zajęć praktycznych oraz zaświadczenie lekarskie o przydatności do zawodu.
Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia, młodociani pracownicy - odbywający zajęcia praktyczne w zakładach pracy, a nie w szkolnych warsztatach, w trakcie nauki:

  • za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie,
  • mają opłacaną składkę ZUS emerytalną i zdrowotną,
  • okres zatrudnienia i nauki liczy im się do stażu pracy,
  • przysługuje im zasiłek chorobowy,
  • posiadają prawo do urlopu wypoczynkowego.
Uczniowie mogą pobierać naukę w dowolnie przez siebie wybranym zawodzie w klasach wielozawodowych (umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego musi być zgodna z klasyfikacją zawodów Ministerstwa Edukacji Narodowej). Wzór umowy udostępnia sekretariat Zespołu Szkół.

Nasz Zespół Szkół zapewnia:

  • pełną opiekę formalno-prawną w czasie trwania nauki,
  • usługi poradnictwa zawodowego w szkole,
  • opiekę szkolnego pedagoga,
  • planowanie własnej ścieżki zawodowej,
  • zajęcia wyrównawcze, koła zainteresowań,
  • bezpłatną naukę.

Szkoła ta przygotowuje do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Absolwent branżowej szkoły I stopnia może kontynuować edukację w branżowej szkole II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Pragniesz zdobyć swój wymarzony zawód i podjąć pracę, a może w przyszłości podnieść poziom wykształcenia i kwalifikacji, nie chcesz zasilić grona ludzi młodych bezrobotnych, przyjdź do nas.

Oferta
Dojazd
Pociąg w kierunku Poznań - Wrocław, autobus PKS, autobus linii podmiejskiej w kierunku Poznań- Mosina. Dla uczniów, którzy mają problem z codziennym dojazdem do szkoły, posiadamy wolne miejsca w szkolnym internacie, który znajduje się w pobliżu budynku Zespołu Szkół.
Historia
W celu poznania 50 - letniej historii Zespołu Szkół zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.
Koła zainteresowań
Każdy z uczniów może rozwijać swoje zainteresowania i zdolności w ramach zajęć i kółek zainteresowań. Oferta zajęć pozalekcyjnych jest bogata i uwzględnia różne dziedziny wiedzy i działalności artystycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia kółka muzycznego i plastycznego. Efektem prowadzonych zajęć są zdobyte przez młodzież nagrody i wyróżnienia w różnych konkursach i turniejach pozaszkolnych. W tym roku szkolnym uczennica klasy I b Sara Bulczyńska została laureatką konkursu profilaktycznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu i Komendę Miejską Policji „ Nasza wartość – szacunek i bezpieczeństwo”. Od kilku lat uczniowie biorą udział w Powiatowym Turnieju Rzeźbiarskim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i osiągają w nim wysokie miejsca.
Kontakty zagraniczne
Obecnie podejmujemy działania w celu ostatecznego nawiązania kontaktów zagranicznych.
Osiągnięcia
Od dwóch lat wyróżniający się w nauce i zachowaniu uczniowie otrzymują prestiżową Nagrodę Starosty Powiatu Poznańskiego w wysokości 600 zł .W tym roku szkolnym Dominik Dederek - uczeń z klasy IIIa BSIs zajął I miejsce w etapie wojewódzkim XXV Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz, natomiast Julia Drews z klasy III BSIs zajęła IV miejsce w etapie wojewódzkim XXV Ogólnopolskiem Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. W roku szkolnym 2016/2017 troje naszych uczniów: cukiernik Dominika Szubert z klasy IIIa i piekarze-Patryk Linke z IIIa i Oskar Kalisz z IIIb wzięło udział w etapie wojewódzkim XXII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodach Cukiernik i Piekarz we Wrześni i zajęło wysokie miejsca w końcowej klasyfikacji. Oprócz tego uczniowie wykazują się osiągnięciami w zakresie sportu i osiągają wysokie miejsca w Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego.
Drzwi otwarte
Zapraszamy na "Drzwi Otwarte" 16 marca 2024 r. w godzinach od 9.00 do 12.00
Współpraca z pracodawcami

Dobrze układająca się współpraca z zakładami pracy przynosi szkole również korzyści wymierne, wyrażające się w sponsorowaniu przedsięwzięć organizacyjnych i dydaktycznych naszej placówki. W razie potrzeby zawsze możemy liczyć na wsparcie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Do grupy przyjaciół naszej szkoły– wieloletnich organizatorów zajęć praktycznych  należą:
   Dorota i Krzysztof Rembowscy - Zakład Masarsko-Wędliniarski;
   Aniela, Gerard i Bartosz Szajkowie - Zakład Przetwórstwa Mięsa;
    Restauracja-Hotel Hubertus;
   Anna Kubicka - Zakład Gastronomiczny;
   Wiesław Mania - Zakład Stolarski Krosno;
   Eugeniusz i Dawid Grzelaszyk - Restauracja Na Skarpie;
   Janusz Wieczotrek -Firma Wieczorek Krosno;
   Grażyna, Elżbieta, Piotr i Paweł Osińscy - Restauracja Pod Dębami;
   Jacek Błaszkowiak - Piekarnia-Cukiernia;
   Maciej Chmielarz - Piekarnia-Cukiernia REN-MAC;
   Andrzej Walenciak - Piekarnia-Cukiernia ART-MIK;
   Danuta i Jerzy Kostusiak - Cukiernia;
   Hanna Piskorska - Cukiernia HP;
   Jan Prządka - Cukiernia;
   Krystyna Małecka- Lumo Mosina


Edyta Lisiak -Steel PRESS sp. Z.o.o. Luboń;

Zbigniew Baraniak -przedsiębiorstwo Robót Ogólnobudowlanych;
Krzysztof Gerke - Zakład Ogólnobudowlany Dymaczewo;
Jacek Jedrowiak - EJM Zakład Instalacyjny Mosina;
"Społem PSS" Puszczykowo;
Marek Rybczyńscy- F.H.W. Rybczyńscy Mosina.


Maria Kosz - PPHU "Kreacja"
Uczniowie kształcenia branżowego nabierają praktycznych szlifów w okolicznych zakładach usługowych, usługowo - produkcyjnych, sklepach, warsztatach samochodowych i przedsiębiorstwach wielobranżowych.

Adres email IODO
kontakt@rodo-leszno.com.pl, tel.: 7
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie
Telefon jednostki przetwarzającej dane
618 132 922
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@zs-mosina.pl
Zajęcia pozalekcyjne
Wieczory z kulturą
     Celem działalności koła jest zachęcenie i zmotywowanie uczniów do spędzania wolnego czasu poprzez obcowanie z kulturą, tj. uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych, proponowanych przez poznańskie instytucje takie jak Teatr Nowy, Teatr Wielki, Filharmonia i kina. Po spektaklach organizowane są spotkania podsumowujące, podczas których uczniowie wraz z prowadzącym dzielą się wrażeniami i spostrzeżeniami oraz redagują teksty na stronę internetową szkoły.
     Zajęcia pozwalają na kształtowanie wśród uczniów nawyków obcowania ze sztuką oraz umiejętności kreatywnego słuchania i oglądania w celu wyciągania wniosków. Ponadto dzięki uczestniczeniu w zajęciach uczniowie kształtują umiejętność nazywania i wyrażania własnych uczuć i spostrzeżeń oraz rozumienia znaczenia promowania własnej szkoły w środowisku lokalnym.
Zajęcia teatralne
     Zajęcia teatralne stanowią pretekst do prowadzenie zajęć wychowawczych, przekazywania uczniom wiedzy o życiu i tym samym dostarczenie im narzędzi do radzenia sobie z realizacją ich podstawowych zadań. Zajęcia te, odpowiednio prowadzone, pomogą unaocznić różnice pomiędzy światem realnym a fikcją tworzoną przez media. Dodatkowym aspektem wychowawczym jest połączenie zajęć teatralnych i komunikacji interpersonalnej, jako sposób na ingerencję wychowawczą w prawie każdy aspekt życia uczniów - począwszy od zachowania się przy stole, a skończywszy na świadomym wywoływaniu oczekiwanego wrażenia. Najważniejszym jednak elementem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych. Należy również dodać, że ważnym aspektem uczestnictwa w Warsztatach jest tworzenie wzorca zachowań społecznych dla innych uczniów.
     Zajęcia są kontynuacją warsztatów, które zaczęliśmy w poprzednich latach szkolnych.

Szkolny Klub Sportowy Unihokej

     Zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Sportowego Unihokeja odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków powiatowych. Zajęcia będą kontynuacją poprzednich edycji zajęć sportowych dla naszych uczniów. W ramach koła stworzyliśmy silna szkolną reprezentację chłopców, która z powodzeniem startuje w zawodach szkolnych, jak rozgrywkach I Ligi Polskiej Unihokeja.
     Dzięki naborowi uczniów do klas pierwszych, do drużyny co roku dołączają nowi zawodnicy, którzy uzupełniają braki spowodowane zakończeniem nauki w szkole starszych kolegów.
     Głównym celem warsztatów sportowych jest przygotowanie uczniów do reprezentowania szkoły i utrzymanie reprezentacji szkolnej do gry w unihokeja. Do tej pory udało się utrzymać poziom gry, który jest już bardzo wysoki jak na drużynę szkolną. Uczniowie co roku zostają zaopatrzeni w nowy sprzęt sportowy, który w dużej ilości zajęć ciągle się zużywa. W ramach koła rozgrywamy wiele meczy kontrolnych i mini turniejów unihokeja, drużyna występuje też w zawodach szkolnych w ramach SZS Wielkopolska. W Finałach Powiatu Poznańskiego Unihokeja 2018/19 nasza reprezentacja zdobyła srebrny medal, a w kolejnym etapie rozgrywek strefowych nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce i awansowała po raz czwarty z rzędu do Finału Wojewódzkiego, w którym zajęła IV miejsce. Warto dodać, iż w roku szkolnym 2017/18 po zdobyciu Mistrzostwa Województwa nasi uczniowie wystąpili w maju na Mistrzostwach Polski w Elblągu, gdzie ostatecznie zajęliśmy IX miejsce. Uczestniczymy też cały czas w rozgrywkach I Ligi Polskiej Unihokeja.
     Uczniowie nie kryją zadowolenia, iż mogą skorzystać z takich zajęć sportowych w formie rekreacyjnej oraz czysto sportowej, czyli rywalizacji międzyszkolnej, klubowej i wewnątrz zespołowej. Dzięki tym zajęciom i rozgrywkom uczniowie mogą w sposób aktywny i zdrowy spędzać wolny czas realizując swą pasję i zainteresowanie. Uczniowie cały czas liczą na kolejne sukcesy i dobre występy w lidze.
Koło przyrodnicze

     Zajęcia mają charakter interdyscyplinarny i poruszać zagadnienia z zakresu geografii, ochrony środowiska, ekologii, zoologii. Celem kółka jest uświadomienie stanu środowiska przyrodniczego oraz uwrażliwienie na problemy ekologiczne.
     W ramach zajęć młodzież bierze udział w zajęciach praktycznych: wycieczki piesze po Wielkopolskim Parku Narodowym oraz wycieczki autokarowe do schronisk dla zwierząt, ZOO, palmiarni itp. Dzięki temu kółko przyrodnicze ciekawie rozwijać zainteresowania oraz pozwala poznać ciekawe miejsca znajdujące się w najbliższym otoczeniu.

Warsztaty kulinarne „Zdrowe przygotowanie potraw”
     W ramach rozpoczynających się warsztatów kulinarnych uczniowiepoznaja sposoby zdrowego przyrządzania żywności.
     W trakcie pieczenia ciast i przygotowania potraw uczestnicy dowiedzą się jak zachowywać wartości odżywcze i walory smakowe w produktach poddawanych obróbce wstępnej i cieplnej. Podczas degustacji potraw ocenia organoleptycznie efekty swojej pracy.