Powiat kwidzyński
Liceum ogólnokształcące
II Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie
Zespół szkół
Adres
ul.Słoneczna 2, 82-500 Kwidzyn
Telefon
55 645 19 19
Fax
55 645 19 19
E-mail
Strona www
Dyrektor
Ewelina Braun
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Oferta
  • Oferta
  • Klasa I A grupa matematyczno- geograficzna
  • Klasa 1 A grupa biologiczno- chemiczna
Opis
Szkoła dysponuje bardzo dobrą bazą lokalową i oprócz sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, posiada halę sportową, bibliotekę z czytelnią, profesjonalną salę do aerobicu, sklepik i radiowęzeł. Uczniowie szkoły mogą korzystać z 4 pracowni mobilnych (2 wyposażone w laptopy oparte o Win11 oraz 2 wyposażone w iPADy) wykorzystywane nie tylko na zajęciach z informatyki, ale także na innych zajęciach.
Priorytetem szkoły jest bardzo dobre przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. Zdawalność egzaminu maturalnego już od wielu lat jest na bardzo wysokim poziomie. Absolwenci szkoły są bardzo dobrze przygotowani do dalszej edukacji i funkcjonowania na wymagającym rynku pracy. Liczna grupa studiuje na prestiżowych uczelniach (UW, UJ, SGH, WUM, PG) i po ich ukończeniu podejmuje pracę w atrakcyjnych i nowoczesnych zawodach. Dzięki wysokim wynikom z egzaminów maturalnych oraz sukcesom na olimpiadach szkoła od lat znajduje się w rankingu najlepszych liceów wg miesięcznika "Perspektywy". W roku szkolnym 2023/2024 II LO uzyskało po raz kolejny tytuł "Srebrnej Szkoły" w rankingu najlepszych liceów w Polsce wg PERSPEKTYW.
Placówka jest otwarta na potrzeby i zainteresowania uczniów, a jej elastyczna oferta uwzględnia indywidualne oczekiwania młodzieży. W szkole stosuje się wiele innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych i organizacyjnych. Każdy uczeń ma dostęp do chmury szkolnej MICROSOFT365, dzięki której bezpłatnie korzysta z pakietu biurowego Microsoftu, aplikacji takich jak Teams, Forms czy Sway. Od 2021 uczniowie mogą korzystać z urządzeń typu iPAD. W 2019 roku szkoła przystąpiła do projektu Ministerstwa Cyfryzacji i korzysta z aplikacji mLegitymacja. Biblioteka szkolna korzysta z nowoczesnego systemu e-biblio, dzięki któremu uczeń na mobilnym urządzeniu ma dostęp do katalogu, wykazu lektur, rezerwacji książek itp. W placówce funkcjonuje dziennik elektroniczny, dzięki któremu rodzice i uczniowie mają na bieżąco dostęp do ocen, frekwencji, planu lekcji i ogłoszeń.
Od kilku lat szkoła może poszczycić się laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych i tematycznych na szczeblu centralnym. Uczniowie II LO są laureatami wielu konkursów (wygrywają cenne nagrody, indeksy, wyjazdy zagraniczne), są stypendystami różnych szczebli.
Młodzież podejmuje się i realizuje szereg inicjatyw na rzecz własnego rozwoju, rozwoju szkoły i społeczności lokalnej. W liceum działa Szkolne Biuro Prasowe oraz radiowęzeł, w których uczniowie ćwiczą warsztat dziennikarski. W tradycję szkoły wpisane są imprezy: np. rajd integracyjny dla klas I, Nasz Talent, Dzień Patrona, Gala Absolwenta, Szkolny Budżet Obywatelski. Stałymi punktami współpracy uczniów, nauczycieli i partnerów szkoły są realizowane corocznie projekty: współpraca z Fundacją Inspirujące Przykłady, wymiana międzynarodowa z niemiecką szkołą z Osterholz, wymiana kulturowa w ramach współpracy eTwinning, warsztaty ekologiczne i inne. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach w pracowniach uniwersyteckich. Od 5 lat szkoła uczestniczy w prestiżowym projekcie organizowanym przez uczelnie politechniczne pod nazwą Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Liceum postrzegane jest w środowisku jako szkoła otwarta na potrzeby uczniów niepełnosprawnych i z problemami zdrowotnymi. Nauczyciele tworzą atmosferę i przestrzeń przyjazną uczniom. Ważnymi zadaniami szkoły są również działania mające na celu kształtowanie postaw empatycznych i wrażliwości na potrzeby innych ludzi, co przejawia się aktywnym udziałem młodzieży w akcjach charytatywnych i prozdrowotnych (koncerty, WOŚP, „Szlachetna paczka”, wolontariat PCK). Szkoła organizuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych w ramach projektu Akademia Sukcesu 2.0.

Oferta
Dojazd
Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Słonecznej 2. Dojazd autobusami linii nr 3, 4, 5, 5A, 7, S. Dla uczniów z Prabut autobus zatrzymuje się na przystanku przy ul. Polnej ok. 100 metrów od szkoły. Uczniowie dojeżdżający z Gardei wysiadają na ulicy Sportowej ok 200 metrów od szkoły.
Historia
Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 1991 r. Od 1995 roku liceum mieści się w ciekawym architektonicznie budynku przy ulicy Słonecznej 2. W 2001 r. szkoła przyjęła imię Stanisława Wyspiańskiego. Od 2010 r. II LO wraz z nowo powołanym Sportowym Liceum Ogólnokształcącym wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie.
Koła zainteresowań

Szkoła proponuje uczniom ofertę różnorodnych zajęć dodatkowych:

  • koła przedmiotowe  z matematyki, języka polskiego, biologii, chemii, języka angielskiego, języka niemieckiego
  • fakultety maturalne z matematyki, języka polskiego, biologii, chemii, geografii, historii, języka angielskiego,
  • koła zainteresowań i warsztaty: Szkolne Biuro Prasowe, szkolny radiowęzeł, Lira Szekspira, Klub Debat Oksfordzkich, Koło Mediewistyczne, warsztaty Copywritingu, Chochoły - sam tworzę spektakl teatralny, zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego z możliwością ukończenia kwalifikowanego Kursu Pierwszej Pomocy, Centrum Mistrzostwa Informatycznego pod patronatem Politechniki Gdańskiej, koło medyczne, edukację medialną
  • zajęcia wspierające i wyrównawcze
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne: SKS piłka siatkowa oraz badminton
Kontakty zagraniczne
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Placówka od 12 lat współpracuje z niemiecką szkołą z Osterholz. W ramach wymiany młodzieży co roku realizowane są różne projekty kulturowe i językowe. Dwa razy do roku uczniowie i nauczyciele spotykają się na wspólnych tygodniowych warsztatach (w kwietniu w Polsce, a w czerwcu w Niemczech), podczas których powstają zaplanowane projekty.

EUROWEEK  - Szkoła liderów

Od 2018 roku szkoła bierze udział w projekcie językowym Euroweek. To tygodniowy obóz edukacyjny realizowany w miejscowościach położonych na Ziemi Kłodzkiej pozwalający młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Uczniowie  „Nowego” (oraz innych szkół z całego kraju) biorą udział w zajęciach w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń.  Warsztaty  mają na celu naukę i rozwój umiejętności w zakresie języka angielskiego, poznawanie obcych kultur oraz integrację między uczniami i wolontariuszami rozmaitych narodowości. 

AIESEC - praktyki studenckie

Projekt  realizowany w ramach współpracy z organizacją studencką AIESEC - prowadzoną przez młodych ludzi, która od ponad 67 lat realizuje program praktyk i wolontariatów, docierając do 126 krajów i terytoriów. Szkoła kilkakrotnie gościła studentów - wolontariuszy z różnych państw, którzy przez tydzień prowadzili zajęcia i warsztaty dla uczniów  poruszające problematykę ekonomiczną, ekologiczną oraz relacje społeczne i kulturowe. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy - obcokrajowców i zawsze odbywają się w języku angielskim, co dodatkowo sprawia, że uczniowie mogą kształcić swoje umiejętności językowe.
 
eTwinning - europejska współpraca szkół

Program eTwinning wspomaga europejską współpracę szkół realizowaną przy pomocy mediów elektronicznych. Szkoła należy to społeczności szkół w Europie korzystających z platformy eTwinning, która oferuje współpracę dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) oraz uczniów. Projekty realizowane są w języku angielski, co przyczynia się do rozwijania umiejętności językowych uczniów.

Osiągnięcia

Dzięki wysokim wynikom z egzaminów maturalnych oraz sukcesom na olimpiadach szkoła znalazła się w rankingu najlepszych liceów wg miesięcznika "Perspektywy" i uzyskała wielokrotnie tytuł „Brązowej szkoły” (2013, 2015,2017, 2018,2019) a w latach  2020, 2021, 2022, 2023,2024 tytuł "Srebrnej Szkoły". Od wielu lat Liceum uzyskuje bardzo wysoką  zdawalność egzaminu maturalnego. Od kilku lat szkoła może poszczycić się laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych i tematycznych na szczeblu centralnym

- 7-krotnie Olimpiada Ekologiczna,

- 3 krotnie - Olimpiada Historyczna

- 3-krotnie Olimpiada o Wiedzy o Prawach Człowieka

- 2 – krotnie Olimpiada Biologiczna,

- Finalista Olimpiady Ekonomicznej,

- Laureat Olimpiady Wiedzy o Mózgu

- Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

- Olimpiada Geograficzna

- Olimpiada Języka Rosyjskiego

- Olimpiada Języka Niemieckiego

- 15-krotnie Olimpiada Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego

- 3- krotnie Olimpiada Mediewistyczna .

Uczniowie II LO są laureatami wielu konkursów - wygrywają cenne nagrody, indeksy, wyjazdy zagraniczne, za swoje osiągnięcia otrzymują liczne stypendia. Szkoła odnosi także znaczące sukcesy sportowe. W ostatnich  latach zajmowała czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej w Wojewódzkiej Licealiadzie Młodzieży a w 2019 roku szkolnym wygrała ten ranking.


Zajęcia pozalekcyjne
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży szkoła proponuje:

dla   grupy matematyczno-ekonomicznej:

  • realizację dodatkowych zajęć z matematyki finansowej,
  • wyjazdowe warsztaty naukowe z matematyki i geografii,
  • zajęcia w Planetarium i Orbitarium w Toruniu,
  • zajęcia w Instytucie Geologii UG w Gdyni, 
  • wyjazdy studyjne do Trójmiasta w ramach projektu "Inspirujące przykłady",
  • dodatkowe zajęcia z programowania w Centrum Mistrzostwa Informatycznego pod patronatem Politechniki Gdańskiej,
  • realizacja projektu FCHgo! Odkryj energię wodoru! przy współpracy z UMK w Toruniu
  • zajęcia na Politechnice Gdańskie w ramach podpisanej współpracy ze szkołą,
  • zajęcia w ramach programu "Lekcje z ZUS";
  • udział w projekcie "Sukces na Bank",
  • zajęcia z pracownikami naukowymi w szkole w ramach współpracy z UG,
  • zajęcia przygotowujące do konkursów i olimpiad

dla grupy biologiczno-chemicznej:

  • " Koło medyczne",
  • wyjazdy na warsztaty w ramach „Błękitnej szkoły”,
  • zajęcia laboratoryjne w Centrum Małej Skali w Toruniu,
  • współpraca z Collegium Medicum - udział w zajęciach z anatomii,
  • zajęcia na Politechnice Gdańskiej oraz UMK w Toruniu,
  • przyjazdy naukowców w ramach projektu "Poznaj pracę biologa",
  • zajęcia przygotowujące do olimpiad i konkursów,
  • wyjazdy studyjne do Trójmiasta w ramach projektu "Inspirujące przykłady",


dla wszystkich klas:

  • warsztaty dziennikarskie 
  • zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne
  • wyjazdy na warsztaty i obozy językowe (min. w ramach projektu EUROWEEK),
  • zajęcia w ramach projektu eTwinning,
  • edukacja prawna w Sądzie Rejonowym w Kwidzynie,
  • edukacja teatralna we współpracy z Fundacją Banina,
  • wyjazdy na spektakle teatralne,
  • wycieczki tematyczne, historyczne i kulturowe,
  • wyjazdy studyjne do Trójmiasta w ramach projektu "Inspirujące przykłady",
  • wyjazdy na wykłady i warsztaty organizowane i prowadzone przez pracowników naukowych UG
  • zajęcia w ramach kół przedmiotowych oraz Koło Mediewistyczne, Koło Debat, Koło teatralne,  Warsztaty Copywritingu,
  • lekcje z wykorzystaniem mobilnej pracowni multimedialnej
  • rozwijanie umiejętności dziennikarskich w Szkolnym Biurze Prasowym i radiowęźle,
  • udział w warsztatach i projektach w ramach edukacji obywatelskiej "Młodzi głosują".
Drzwi otwarte

W ramach "Otwartej Szkoły"  realizujemy dla uczniów szkół podstawowych:

  • Dzień Otwarty dla uczniów  ósmoklasistów 
  • sobotnie zajęcia w Akademii Sukcesu, 
  • Dzień Nauki 
  • warsztaty biologiczno-chemiczne dla uczniów szkół podstawowych
Współpraca z pracodawcami

    Szkoła od trzech lat realizuje projekt "Inspirujące przykłady" , w ramach którego uczniowie klas drugich wyjeżdżają na wizyty studyjne do pomorskich firm w celu zapoznania się ze specyfiką pracy.

W ramach współpracy z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku uczniowie biorą udział w warsztatach zawodoznawczych, odwiedzają firmy i zapoznają się ofertą pracy.

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie mają zajęcia w lokalnych firmach i spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.

Współpraca z uczelniami wyższymi

Współpracujemy z 

  • Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,
  • Collegium Medicum UMK,
  • Uniwersytetem Gdańskim,
  • UMK w Toruniu,
  • Politechniką Gdańską,
  • Politechniką Łódzką,
Adres email IODO
iod@e-atc.pl
Telefon IODO
602255075
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z siedzibą w Kwidzynie, ul. Słoneczna 2, kod pocztowy 82-500 Kwidzyn
Telefon jednostki przetwarzającej dane
556451919
E-mail jednostki przetwarzającej dane
wyspian@2lo-kwidzyn.pl
Pliki do pobrania
Wybór przedmiotów dodatkowych
Wymagane dokumenty