Krosno
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara - 1 W - klasa wielozawodowa (m)
Nazwa oddziału

 1 W - klasa wielozawodowa (m)

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe dwa przedmioty z najwyższą oceną z niżej wymienionych

  • język obcy nowożytny ,  plastyka ,  geografia ,  chemia ,  fizyka ,  informatyka

Zawody

 Blacharz samochodowy

 Cieśla

 Cukiernik

 Elektromechanik pojazdów samochodowych

 Elektronik

 Elektryk

 Fotograf

 Fryzjer

 Kelner

 Krawiec

 Mechanik pojazdów samochodowych

 Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych

 Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego

 Operator urządzeń przemysłu chemicznego

 Optyk-mechanik

 Piekarz

 Przetwórca mięsa

 Sprzedawca

 Stolarz

 Ślusarz

 Zegarmistrz

 Złotnik-jubiler

Opis

KLASA WIELOZAWODOWA  (PRACOWNIK MŁODOCIANY) skupiać będzie uczniów w różnych zawodach, również rzadko występujących, ale bardzo potrzebnych na rynku pracy np. cieśla, fotograf,  fryzjer, kelner, cukiernik, elektryk, elektromechanik, elektronik, krawiec, piekarz, stolarz, przetwórca mięsa, sprzedawca, zegarmistrz, ogrodnik, złotnik–jubiler, optyk–mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, blacharz samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, operator urządzeń przemysłu chemicznego i innych wg klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego MEiN.

Zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących odbywają się w naszej szkole, natomiast wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych (zgodnie z wybranym kierunkiem kształcenia) uczniowie zdobywają na 4-tygodniowych kursach zawodowych organizowanych w klasie I, II i III przez Centra Kształcenia Zawodowego.

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładach pracy w rzeczywistych warunkach pracy dających rzetelne przygotowanie zawodowe. Uczniowie branżowej szkoły I stopnia mogą być zatrudniani w wybranych  przez siebie zakładach pracy na podstawie indywidualnych umów o pracę, w celu przygotowania zawodowego i otrzymują status pracownika młodocianego.
W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze takie jak: wynagrodzenie za pracę (wielkość określona odrębnymi przepisami), opłacanie składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy, zasiłek chorobowy za zwolnienia lekarskie, prawo do urlopu wypoczynkowego.

Pośrednikiem  w organizacji zajęć praktycznych w firmach jest 9-10 HP-DK w Krośnie. Uczniowie w trakcie nauki mają również możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji zawodowych, przydatnych na rynku pracy, m. in. florysta, spawacz MAG i TiG, operator wózków widłowych, operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, operator koparko-ładowarki.  Kursy są  w całości refundowane przez OHP.

Po zakończeniu 3 letniej nauki uczeń szkoły branżowej może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe lub do egzaminu w Cechu Rzemiosł Różnych i otrzymać  tytuł czeladnika.

Absolwent branżowej szkoły I stopnia może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia.

Wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy o przyjęciu na praktyczną naukę zawodu – druk do pobrania w sekretariacie szkoły.