Krosno
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika - 1A humanistyczno-językowy
Nazwa oddziału

 1A humanistyczno-językowy

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • historia ,  wiedza o społeczeństwie (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
  • język obcy nowożytny

Przedmioty rozszerzone
  • język polski
  • wiedza o społeczeństwie
Opis

Przedmioty rozszerzone bazowe:  język polski,  wiedza o społeczeństwie

III przedmiot rozszerzony (od klasy drugiej)*: jeden do wyboru spośród takich przedmiotów jak: historia, język angielski

Drugi język obcy do wyboru*: j. hiszpański, j. niemiecki, j. rosyjski

*Zaproponowane grupy fakultatywne z danego przedmiotu (wybieranego jako trzeci przedmiot rozszerzony) oraz grupy drugiego języka obcego mogą powstać tylko przy odpowiedniej (określonej w wytycznych do arkusza organizacyjnego) liczbie zgłoszonych uczniów.

Przedmioty punktowane w rekrutacji:
j. polski, matematyka, 
 język obcy nowożytny oraz do wyboru jeden z następujących przedmiotów: historia  lub wiedza o społeczeństwie.

Rzetelne przygotowanie do matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów:  język polski, wiedza o społeczeństwie,  oraz trzeci przedmiot rozszerzony (wg wyboru ucznia, np. historia, język angielski). 

Pamiętaj, że bardzo dobrze zdana matura przybliży Cię do realizacji Twoich marzeń. Nasza szkoła robi to najlepiej.  Zobacz wyniki matur w I LO klikając w link:

Gdzie na studia, po ukończeniu klasy A:

Po ukończeniu tej klasy uczniowie maja otwartą drogę na takie kierunki, jak: prawo,  administracja, historia,  filologie  w zakresie różnych języków (anglistyka i inne filologie obce), polonistyka, lingwistyka oraz takie kierunki na różnych uczelniach, jak: stosunki międzynarodowe, europeistyka, politologia, dziennikarstwo, kulturoznawstwo oraz  psychologia. 

Co proponujemy Kandydatom do klasy A?

Klasa humanistyczno-językowa to propozycja zarówno dla humanistów, pasjonatów historii, nauk społecznych, przyszłych prawników jak i miłośników języków obcych, z uwagi na funkcjonujący w szkole od kilku lat system klasowo-fakultatywny, umożliwiający wybór trzeciego przedmiotu rozszerzonego, w zależności od preferencji ucznia. 

Dla historyków i wosowców zadbaliśmy o bogaty moduł kulturowo-historyczny i społeczny, którego fundamentem jest ścisła współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rzeszowskim a także z takimi instytucjami jak: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Sąd Okręgowy w Krośnie oraz Biblioteka Wojewódzka w Krośnie.

W ramach tej współpracy uczniowie będą brali udział w wykładach i warsztatach naukowych, lekcjach muzealnych, w rozprawach sądowych oraz w spotkaniach tematycznych z pracownikami w/w instytucji. Dla miłośników historii polecamy udział w Młodzieżowym Klubie Historycznym im. Kazimierza Moczarskiego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesności, w zakresie  rozwijania umiejętności precyzyjnego wysławiania się oraz formułowania wniosków, szkoła oferuje tej klasie dodatkowe (nieobowiązkowe)  zajęcia z umiejętności przemawiania i dyskutowania ( kl. III) oraz organizuje co roku  Szkolny Turniej Debat Oksfordzkich.   

Chętni uczniowie znajdą tu klimat do pogłębiania swoich zainteresowań na zajęciach kółek olimpijskich, przygotowujących do startu  w olimpiadach z zakresu: historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii,  literatury i języka polskiego  oraz olimpiad medialnych.

Dla uczniów, którzy wybiorą ( poprzez fakultet) kształcenie językowe proponujemy  unikatowe zajęcia ze studentami Uniwersytetu Stanowego Iowa w USA, którzy odbywają w naszej szkole co roku 2-miesieczne praktyki pedagogiczne. Szkoła organizuje wycieczki i wyjazdy językowe zagraniczne, realizowane także w ramach wymiany międzynarodowej z krajami europejskimi oraz  w ramach realizacji licznych  projektów Erasmus Plus. 

Ambitni uczniowie mogą  uczestniczyć w  zajęciach  pozalekcyjnych  koła debat w j. angielskim, w zajęciach kółek olimpijskich, przygotowujących do startu w olimpiadzie j. angielskiego i innych j. obcych lub mogą  rozwijać swoje  talenty dziennikarskie  w  prowadzeniu  portalu  społeczności  kopernikańskiej E – Kopernik. Uczniowie będą mogli rozwijać talenty aktorskie i językowe w pracy teatru anglojęzycznego.  
Organizujemy szkolne konkursy literackie, recytatorskie oraz krasomówcze. Najlepszych szkolnych literatów  wyróżniamy podczas szkolnej uroczystości  Święta Słowa.

UWAGA!  Wiele działań i ciekawych przedsięwzięć, zaproponowanych dla danej klasy, dedykujemy również  innym, zainteresowanym uczniom, spośród całej społeczności Kopernika.

Najważniejsze z nich to: 

udział w pracach Szkolnego Teatru "Marysia", śpiew w słynnym kopernikańskim chórze szkolnym, praca w redakcji e-kopernik, lekcje ze studentami z Uniwersytetu Stanowego Iowa, praca w Samorządzie Szkolnym, udział w zabawach szkolnych z okazji Dnia Patrona, Dnia Języków Obcych, Święta Słowa i wielu innych,  Udział w w dodatkowych zajęciach z debatowania, roku zerowego AGH z matematyki i chemii, kółek zainteresowań z różnych przedmiotów,  uczestnictwo w Rajdach "Kopernika", w wycieczkach i wyjazdach zagranicznych w ramach wymiany międzynarodowej lub projektów Erasmus plus  oraz wiele innych. 

         Zapraszamy Cię do naszej społeczności.  I Ty zostań Kopernikarzem!


Więcej szczegółów oraz opis naboru - na stronie szkoły w zakładce Rekrutacja
http://lo1krosno.info.pl/oferta-edukacyjna-na-rok-szkolny-2024-2025/