Krosno
Liceum ogólnokształcące
VI Liceum Ogólnokształcące - 1r LO - ratowniczy
Nazwa oddziału

 1r LO - ratowniczy

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny ,  biologia ,  geografia ,  chemia ,  edukacja dla bezpieczeństwa (zostaną wzięte dwie najlepsze oceny z podanych)

Przedmioty rozszerzone
  • biologia
  • chemia
Opis

1. KIERUNEK RATOWNICZY  umożliwia poznanie uczniom charakteru pracy w trzech obszarach medycznych: ratowniczym, pielęgniarskim i z fizjoterapii - NOWOŚĆ od roku szkolnego 2024/2025. W ramach fizjoterapii część zajęć odbędzie się w specjalistycznych zakładach, gdzie będzie możliwość odbycia następujących kursów: masaż klasyczny leczniczy, relaksacyjny, pobudzający, kurs zdrowy kręgosłup, kurs opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz kurs doboru wyrobów medycznych do jednostki chorobowej. Uczniowie opanują udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach (ratownictwo medyczne), poznają zakres pracy pielęgniarki w różnych placówkach służby zdrowia (m. in. szpital, przychodnie zdrowia). Klasa ratownicza stwarza możliwość dobrego przygotowania do niesienia pomocy medycznej. Kierunek pozwoli na rozwój zainteresowań medycznych oraz na przygotowanie do dalszej edukacji na Wyższych Uczelniach medycznych.

2. Informacje dodatkowe:


W trakcie nauki uczniowie mają zapewnioną praktykę jako wolontariusze w krośnieńskim szpitalu, część zajęć w zakładzie fizjoterapii i rehabilitacji oraz dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania medyczne i przygotowujące do zabezpieczenia przedmedycznego imprez masowych w mieście i prowadzenia pokazów z zakresu ratownictwa. W programie nauczania znajdują się również elementy ratownictwa w służbach mundurowych. Ciekawą formą nauki są zajęcia ze strzelectwa sportowego.

3. Sylwetka absolwenta:


Absolwenci tej klasy będą przygotowani do podjęcia dalszej nauki w wyższych szkołach medycznych (ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapia, kosmetologia), na uczelniach wojskowych, pożarniczych oraz innych z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

 

4. Absolwenci mogą kontynuować naukę na:

Uniwersytecie Rzeszowskim,
Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie,
PANS w Krośnie, 
PWSZ w Sanoku,
innych uczelniach w kraju.

5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:


Szkoła dysponuje specjalistycznym sprzętem z zakresu ratownictwa medycznego m.in. defibrylatorem, ośmioma fantomami medycznymi, deską ortopedyczną, sprzętem ratownictwa drogowego oraz zestawem ratowniczym z wyposażeniem podobnym jak w karetkach pogotowia ratunkowego.

Uczniowie będą realizowali rozszerzony program z biologii i wiedzy o społeczeństwie oraz w ramach zajęć uzupełniających, innowacyjne programy:
• „Podstawy ratownictwa medycznego”,
• „Język angielski medyczny”,
„Język łaciński”

W ramach ścisłej współpracy naszej szkoły z PANS w Krośnie oraz WSPiA w Rzeszowie młodzież uczestniczy w wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych.

Kwalifikacje do zdobycia podczas nauki:

16-godzinny kurs pierwszej pomocy,

30-godzinny kurs kwalifikowanego ratownika drogowego,

66-godzinny kurs KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy),

w ramach zajęć z fizjoterapii: kurs masażu klasycznego, zdrowego kręgosłupa, opiekuna osoby niepełnosprawnej, doboru wyrobów medycznych do jednostki chorobowej.

 

Uczęszczając do tej klasy zdobędziesz m.in. umiejętności związane z:

ratowaniem życia,

udzielaniem pomocy w różnych wypadkach,

opieką nad poszkodowanym i chorym,

promocją zdrowia i zdrowego stylu życia.


W programie przewidziane są także:

wycieczki do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Stacji Pogotowia Ratunkowego,

obóz ratowniczy w Zakopanem,

zajęcia z samoobrony.

 

 „Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu człowiekowi”